Techno / Electronica


Actress

Add N to (X) [1996– ]

Africaine 808

Africans With Mainframes

Afrikan Sciences

Air [1995– ]

Ellen Allien

Fatima Al Qadiri (1981– )

Ancient Methods

Annie (1977– )

Chino Amobi (1984– )

Aphex Twin (1971– )

Apparat

AraabMUZIK

Arca

Craig Armstrong

Arthur's Landing [2011– ]

Asian Dub Foundation

Juan Atkins (1962– )

Atom[TM]

Autechre [1993– ]

The Avalanches

Howie B

Baby Namboos [1999– ]

Badawi

The Baldwin Brothers

Basement Jaxx [1994– ]

Baths (1989– )

Batida

Beats International [1990–1992]

Beequeen [2002– ]

Bibio (1978– )

Biosphere

James Blake (1989– )

Blaqstarr (1985– )

Blockhead

Dean Blunt

BNJMN

Boards of Canada [1995– ]

Bonobo (1976– )

Boozoo Bajou

Brandt Brauer Frick

Broadway Project [2001– ]

Brownout

The Bug

LTJ Bukem (1967– )

Bullfrog

Burial

Call Super

Caribou (1978– )

The Cars Are the Stars [2004– ]

Carter Tutti Void [2012– ]

Cashmere Cat

Chase and Status

The Chemical Brothers [1995– ]

Clams Casino

Clark (1979– )

Claro Intelecto

Classixx

Clinton [1999– ]

Cluster [1970– ]

Coldcut

Maya Jane Coles

Company Freak

Jonah Considine

Container

Nicola Conte

Patrick Cowley (1950–82)

Carl Craig (1969– )

Elysia Crampton

Cursor Miner

The Cyclist

Daft Punk [1995– ]

Carla dal Forno

Dâm-Funk (1971– )

Danger Mouse (1977– )

Jack Dangers (1967– )

Daphni

Darkside

Darkstar

Greg Davis

Deadbeat

Deaf Center

Matthew Dear (1979– )

Delorean [2004– ]

Dimitri From Paris

The Dining Rooms

Diplo (1978– )

Dirty Vegas [2001– ]

Disclosure [2013– ]

DJ Cheb I Sabbah

DJ Diamond

DJ Food

DJ Irene

DJ Koze

DJ Logic

DJ Paypal

DeeJay Punk-Roc (1971– )

DJ Rashad ( –2014)

DJ Roc

DJ/Rupture

DJ Sammy [1999– ]

DJ Shadow (1973– )

DJ Spooky (1970– )

DJ Wally

DJ Yoda

DMX Krew

Dobie

Donato Dozzy

Drexciya [1992–2002]

Dub Colossus [2008– ]

Duck Sauce [2014– ]

Maxmillion Dunbar

Dunkelbunt

Egyptrixx

808 State [1988– ]

Emika (1986– )

Encre

Mark Ernestus

Eskmo

Ethernet

Factory Floor

FaltyDL

Fatboy Slim (1963– )

Fennesz (1962– )

James Ferraro

The Field

Flako

Floating Points

Flume (1981– )

Flying Lotus (1983– )

Ford and Lopatin

Forest Swords

Frikstailers

Ben Frost (1980– )

Fujiya and Miyagi

Funki Porcini

Future Sound of London [1991– ]

Lee Gamble

Gardland

Gas (1961– )

The Gaslamp Killer

Gaudi (1963– )

Morgan Geist

Genaside II [1991– ]

Georgia

Walter Gibbons (1954–94)

Girl Talk (1981– )

Girl Unit

Gold Panda

Goldie (1966– )

Gonjasufi

Gonzales

Gotan Project [2001– ]

Gramatik (1984– )

Grenier

Grouper

David Guetta (1967– )

Gypsyphonic Disko

Laurel Halo

Calvin Harris (1984– )

Helena Hauff

Steve Hauschildt (1984– )

The Haxan Cloak

Hazard

Kieran Hebden (1980– )

Tim Hecker (1974– )

Matthew Herbert (1972– )

Hercules and Love Affair [2008– ]

Holly Herndon

Hieroglyphic Being (1973– )

James Holden (1979– )

Holy Fuck [2005– ]

Holy Ghost! [2007– ]

Holy Other

Jon Hopkins

Horace X [2003– ]

Horse Meat Disco

Ikonika

I'm Not a Gun

Innerzone Orchestra

Inventions

Isolée

Ital

Itak Tek

Nicolas Jaar (1990– )

Jam City [2012– ]

Jazzanova

Jlin

Joi

Juju and Jordash

Junior Boys [2004– ]

Justice

Kammerflimmer Kollektief [2001– ]

Kaytranada (1992– )

Kelley Polar

Kiasmos

Kid Koala (1975– )

Kid606 (1979– )

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble [2006– ]

King DJ

King Midas Sound [2009– ]

The KLF [1988– ]

The Knocks [2010– ]

Frankie Knuckles (1955–2014)

Kode9

Konx-Om-Pax

Kornél Kovács

Kruder and Dorfmeister [1993– ]

Kuedo

Lack of Afro

Lady Sovereign (1985– )

Ladytron [1999– ]

Sami Lane

Jessy Lanza

Lapalux

Larsen

LCD Soundsystem [2005– ]

Leftfield [1993– ]

Lemon Jelly [1999– ]

Larry Levan (1954–92)

Jamie Lidell

Lifted

Lindstrøm (1973– )

Liquid Todd [1999– ]

Lnrdcroy

Logos

Lord Echo

Lords of Acid [1990– ]

Lorn

Los Chicharrons

Loscil

Lovage

Lukid

Luomo

Machinedrum (1982– )

The Juan MacLean

Magnetic Man [2009– ]

Mala

Mantronix [1985–1991]

Mariah

Mura Masa (1996– )

Massive Attack [1991– ]

MC 900 Ft. Jesus

Meat Beat Manifesto [1989– ]

MediaFired

M83 [2003– ]

M.I.A. (1975– )

Moby (1965– )

Mocean Worker

Moderat

Hudson Mohawke

Monolake [1997– ]

Moody Good

Moodymann

Morcheeba [1996– ]

Gilligan Moss

Kassem Mosse

Mount Kimbie

Múm

Munchi

Mungolian Jet Set [2006– ]

Muslimgauze (1961–99)

Ramiro Musotto

Mutamassik

mu-Ziq [1971– ]

Mylo [2004– ]

Takami Nakamoto

Joey Negro (1964– )

Ben Neill (1957– )

Nero

Nortec Collective

Nosaj Thing

Novelist

Nu Guinea

Nuyorican Soul [1996– ]

Objekt

Oceaán

Oneohtrix Point Never (1982– )

Open Door

Orbital [1991– ]

Organic Grooves

Oval [1993– ]

Panjabi MC [1993– ]

Pantha du Prince

Paradigm

People Like Us

Andy Petr

Pharmakon

Photek [1994– ]

Physical Therapy

Pinch

Plastician

Populous

Porter Ricks [1994– ]

Portishead [1994– ]

Prefuse 73

Prince Rama

Mark Pritchard

The Prodigy [1991– ]

Eric Prydz (1978– )

Pye Corner Audio

Quantic

Rabit

Radioclit

Rae & Christian

Recoil

Rhye

Rival Consoles (1985– )

Porter Robinson (1992– )

Rodion G.A. [1975–1987]

Hans-Joachim Roedelius (1934– )

Röyksopp [2001– ]

RP Boo

Rusko (1985– )

Arthur Russell (1951–92)

Rustie

Huerco S.

Saâda Bonaire

Ryuichi Sakamoto (1952– )

Salva

Sandwell District [2010– ]

Savant

SBTRKT

Scanner (1964– )

SebastiAn (1981– )

Secret Circuit

Mikael Seifu

Shackleton

Shantel (1968– )

Shit Robot

Shlohmo

Sidestepper (1965– )

Simian Mobile Disco [2007– ]

Talvin Singh

Roni Size

Skee Mask

Skrillex (1988– )

Slackk

Slava

Kaitlyn Aurelia Smith

Snakehips

Snowboy

Robert Soko

Sophie

Source Direct [1992– ]

Special Request

Spring Heel Jack [1995– ]

St Germain [1996– ]

Steinski (1951– )

Stellar OM Source

Supreme Cuts

Pete Swanson

John Talabot

Teebs

Tensnake

Todd Terje

Terror Danjah

Thievery Corporation [1996– ]

Tied + Tickled Trio

Amon Tobin (1972– )

Totally Enormous Extinct Dinosaurs

Traxman

A Tribe Called Red

Tricky (1964– )

Triple R

Com Truise

Yves Tumor

The 2 Bears [2011– ]

Two Fingers

2562

Tycho

Ben UFO

Underworld [1988– ]

United State of Electronica

UNKLE [1995– ]

Ursula 2000

Junior Vasquez (1946– )

VCMG [2011– ]

Venetian Snares (1975– )

Luke Vibert (1973– )

Ricardo Villalobos (1970– )

Moritz von Oswald (1962– )

Leon Vynehall

Wax Tailor (1975– )

We [1997– ]

Keith Fullerton Whitman (1973– )

Wiley (1979– )

Hype Williams

A Winged Victory for the Sullen

Within Reason

Robag Wruhme

Yohimbe Brothers

Zomby

Various Artists


Introduction